Değerli Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğrencileri,

İnsanlığın teknolojik ilerlemesinin önemli bir kısmı Elektrik Elektronik Mühendisliği sayesinde olmuştur. Elektrik ve Elektronik Mühendisleri bilim, teknoloji ve sağduyu tabanlı bir tasarım sürecini tüketici ürünleri, elektronik bileşenler, mikroçipler, bilgisayarlar, sinyal işleme, güç sistemleri, telekomünikasyon, robotik, ulaşım sistemleri ve benzerlerini tasarlamak ve gerçekleştirmek için kullanırlar. Dünya genelinde önümüzdeki süreçte ekonomik büyümeye en çok katkı sağlayacak ve geleceği şekillendirecek teknolojiler mobil İnternet, bilgisel süreçlerin otomasyonu, nesnelerin İnterneti, bulut teknolojileri, robotik, otonom ve yarı-otonom araçlar, genomik dizimleme teknolojileri, enerji depolama, 3 boyutlu yazıcılar, ileri malzemeler ve yenilenebilir enerjidir. Bu teknolojilerin hemen hepsi Elektrik Elektronik Mühendisliği ile doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilidir. Bu bağlamda, elektrik ve elektronik mühendislerine günümüzde olan ihtiyacın gelecekte de artarak süreceği aşikardır.

İstanbul Atlas Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 2023-2024 eğitim-öğretim yılında eğitime başlamıştır. Programın müfredatı çağın ihtiyaçlarına uygun bir biçimde geniş bir yelpazenin ihtiyaçlarını karşılayacak ve öğrencilerinin ufuklarını genişletecek şekilde hazırlanmış ve alanlarında uzman ve deneyimli akademisyenlerle kuvvetli bir akademik kadro oluşturulmuştur.

Mezunlarımız tüketici elektroniği, haberleşme sistemleri, gömülü sistemler, endüstriyel kontrol ve otomasyon uygulamaları, enerji üretimi ve dağıtımı, otomotiv sanayi, internet servis sağlayıcılığı ve savunma sanayi alanlarında faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerde, büyük ölçekli ulusal ve uluslararası firmalarda çalışabilirler. Kendi bireysel ilgi ve tercihlerine bağlı olarak, mezunlarımız bu şirketlerde araştırma ve geliştirme, tasarım, üretim, satış sonrası hizmetleri, proje geliştirme ve yönetimi gibi çeşitli görevlerde bulunabilirler. Bu görevlerin yanı sıra mezunlarımız araştırma merkezlerinde ve üniversitelerde akademisyen olarak da çalışabilirler.

Alanlarında uzman ve deneyimli akademik kadromuz, çağın ihtiyaçlarına uygun hazırlanmış müfredatımız ve zengin laboratuvar imkanlarımız ile mesleğini dünyanın her yerinde çağdaş düzeyde yapabilecek birikime sahip, yaratıcılık nitelikleri ile donatılmış mühendisler yetiştireceğimizden kuşkumuz yoktur.

Atlas Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Başkanı olarak bölümümüze hoş geldiniz demekten mutluluk duyar, eğitiminiz sırasında karşılaşacağınız her zorlukta çekinmeden bizlerle irtibata geçmenizi dilerim.

Prof. Dr. Çağatay ULUIŞIK
Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı